Ogłoszenia parafialne

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (17.03.2019)

 1. Dziś II Niedziela Wielkiego Postu. Pamiętajmy o podjęciu rozmaitych postanowień i ćwiczeń duchowych, aby owocnie przeżyć ten czas łaski, w tym tygodniu ofiarowując je zwłaszcza w intencji misji, dziś bowiem dzień solidarności z misjami. Gorzkie żale o godz. 17.00. Droga krzyżowa w piątki po Mszy Świętej o godz. 18.00 (ok. 18.30). Droga krzyżowa ulicami Nakła marca o godz. 19.00.
 2. 19 marca (wtorek) przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona Kościoła. Zapraszamy szczególnie, zwłaszcza mężczyzn, na Mszę Świętą o godz. 18.00.
 3. Małżeństwa chcące podjąć wspólną drogę w ramach Domowego Kościoła zapraszamy na wstępne krótkie spotkanie dziś po Mszy Świętej o godz. 12.00 do zakrystii.
 4. Młodzieżowy wolontariat działający przy naszej Parafii, tworzy wraz z ks. Dominikiem grupę dziecięcą. Zapraszamy dzieci na pierwsze spotkanie w sobotę 30 marca na godz. 11.00 do naszej fary.
 5. Adoracja Najświętszego Sakramentu jak zwykle w czwartek od godz. 15.00.
 6. Medyczne aspekty śmierci krzyżowej Jezusa – spojrzenie kardiologa – to tytuł wykładu, który wygłosi w naszej farze prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz dnia 24 marca (niedziela) o godz. 16.00.
 7. W środę nowenna do MBNP. Temat najbliższej środowej katechezy dla dorosłych: Czy katolicy są bałwochwalcami? O modlitwie przed obrazami i figurami.
 8. Sakrament chrztu świętego od miesiąca maja będzie udzielany w dwu terminach: w II i IV niedzielę miesiąca (jak dotąd), z tą modyfikacją, że w II niedzielę na Mszy Świętej o godz. 10.00, w IV po Mszy Świętej o godz. 12.00. Rodziców pragnących ochrzcić swoje dzieci, bardzo prosimy o dostosowanie innych uzgodnień do powyższych terminów.
 9. Nadesłano śpiewniki, są do nabycia. Przy tej okazji przypominamy, aby w powszednie dni wchodząc do kościoła pobierać je ze stolika, po liturgii tam odkładać.
 10. Rycerze Kolumba zapraszają na wyjazd do Gniezna dnia 23 marca (sobota; wyjazd o godz. 8.00, przyjazd ok. 17.00). W programie: zwiedzanie katedry z podziemiami, Msza Święta, Muzeum Początków Państwa Polskiego. Koszt 70 zł.
 11. W gablocie wywieszono spis rozmaitych wyjazdów/pielgrzymek organizowanych w naszej Parafii, m.in. ekstremalna Droga Krzyżowa, wyjazd na Misterium do Górki Klasztornej (15 zł), pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich, wyjazd kobiet do Szymanowa (formacyjno-turystyczny).
 12. Dziękujemy za ofiary złożone do puszek na dzieła Caritas. Zebraliśmy 556 zł. Za tydzień zbiórka do puszek na Dzieła Misyjne.
 13. Jako diecezja wspieramy budowę szkoły w Czadzie, gdzie pracuje misjonarz pochodzący z naszej diecezji. Aby nie mnożyć składek, ofiary z piątkowych wieczornych Mszy Świętych (Wielki Post), będą przeznaczone na ten właśnie cel.
 14. Dziś niedziela remontowa. Dziękuję za złożone ofiary.
 15. Inne informacje: o spotkaniach związanych z duchowością św. Józefa, katechezach przedślubnych, spotkaniach małżeństw przeżywających trudności, warsztatach mużyki liturgicznej czy wykładzie na zaproszenie Księdza Biskupa.
 16. Do stanu małżeńskiego przygotowują się:

Adrian Studziżba (zam. par. św. Mikołaja w Dźwiersznie Wielkim) wraz z Kingą Kuś (zam. ul. Paderewskiego, par. nasza), zap. I.

Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tego małżeństwa, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.

 1. Zmarł Zbigniew Łukaszewicz (os. Łokietka), pogrzeb w poniedziałek o godz. 10.00. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…
 2. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego. W tym numerze m.in. o celibacie, strajku nauczycieli, dyskusji wokół tzw. rozdawnictwa społecznego, czarnej legendzie Piusa XII czy Deklaracji LGBT+. Przewodnik jest w cenie 6 zł, kto jednak tyle nie ma, a jest zainteresowany, niech złoży dobrowolną ofiarę.
 3. Karta LGBT, ujmując to delikatnie, winna budzić nasze zaniepokojenie i sprzeciw, godzi bowiem w wynikające z ludzkiej natury zasady moralności. Ponieważ to sprawa bardzo poważna, dlatego zachęcamy do reakcji. Kartki z propozycją testu wyrażającego sprzeciw, zostały wyłożone na stoliku pod chórem. Można z tego skorzystać: wziąć je, skserować, wysłać czy od razu wypełnić i złożyć w zakrystii.

 

٭٭٭

 

 1. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Bydgoskiej zaprasza narzeczonych do skorzystania z katechez przedślubnych. To cykl 8 spotkań prowadzonych metodą warsztatową. Pierwsze spotkanie 5 marca 2019 w par. św. Trójcy w Bydgoszczy. Szczegóły na stronie internetowej diecezji.
 2. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Bydgoskiej oraz parafia św. Józefa w Bydgoszczy zapraszają na trzydniowe spotkania związane z duchowością św. Józefa. Spotkania 17-19 marca o godz. 18.00. w parafii św. Józefa w Bydgoszczy. Szczegóły na plakacie.
 3. Wzrasta procent małżeństw przeżywających poważne kryzysy. Jedną z propozycji pomocy są spotkania wspólnoty SYCHAR, która gromadzi się w każdą drugą niedzielę miesiąca w parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy: o godz. 15.00 Msza Święta, po niej spotkanie (najbliższe 10 marca).
 4. W parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy 6 kwietnia odbędą się Warsztaty Muzyki Liturgicznej zatytułowane Tak mnie skrusz, tak mnie…. Zapisy do udziału w warsztatach do 24 marca 2019 r. bydgoszcz@gmail.com. Koszt 30 zł (z obiadem).
 5. Biskup Jan Tyrawa zaprasza na wykład ks. dr. Marcina Chrostowskiego pod tytułem Co mają wspólnego Ateny z Jerozolimą? Przesłanie i aktualność Starego Testamentu. Wykład odbędzie się 20 marca o godz. 19.00 w auli WSD DB.
 6. Kurs dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego odbędzie się w Kurii Biskupiej w Bydgoszczy w dniach 9-10 kwietnia br. w godz. 16.00-19.00. Zgłoszenia: tel. 667 299 997; 52 366 98 21.
 7. Rektor WSD DB zwraca się z prośbą o pomoc w zgromadzeniu pamiątek związanych z męczennikami II wojny światowej, także późniejszymi świadkami wiary. Kto posiada i chciałby przekazać dokumenty, listy, zdjęcia, odznaczenia, spisane relacje świadków, dotyczące jakiegoś męczennika, proszony jest o kontakt z seminarium. Pełna treść apelu w gablocie.
 8. Przypominamy, aby zarezerwowane intencje mszalne regulować najpóźniej na 2 tygodnie przed umówionym terminem.

 

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (10.03.2019)

 1. Dziś Mszą Świętą o godz. 12.00 rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne dla SP 4 (poniedziałek-wtorek-środa). Prosimy o modlitwę w intencji owoców tego szczególnego czasu. Plan rekolekcji (załącznik).
 2. Gorzkie żale o godz. 17.00. Kazania pasyjne w tym roku będzie głosił ks. Mariusz Jankowski. Droga Krzyżowa w każdy piątek po Mszy Świętej o godz. 18.00. 24 marca o godz. 16.00 prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz wygłosi w naszej Farze wykład zatytułowany: Medyczne aspekty śmierci krzyżowej Jezusa – spojrzenie kardiologa.
 3. W zeszłym tygodniu zapoznawaliśmy się z rodzinnym ruchem zwanym Domowym Kościołem. To propozycja pielęgnowania więzi tak małżeńskich, jak i rodzinnych. Małżeństwa, które chcą zaangażować się w tę propozycję, a do tego zachęcamy, zapraszamy na wstępne krótkie spotkanie w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 12.00 do zakrystii.
 4. Temat najbliższej środowej katechezy dla dorosłych: Do Kogo się rzeczywiście modlimy? O specyfice modlitwy chrześcijańskiej.
 5. Adoracja Najświętszego Sakramentu jak zwykle w czwartek od godz. 15.00.
 6. Najbliższy czwartek to 2. czwartek miesiąca – o godz. 18.00 wspólna modlitwa Rycerzy Kolumba na Mszy Świętej, po niej spotkanie na plebanii. Rycerze zapraszają chętnych do wstąpienia w ich szeregi.
 7. Dziękujemy za ofiary złożone na tacę w środę popielcową, które zostały przekazane na hospicja w naszej diecezji. Dziś zbiórka do puszek na dzieła Caritas.
 8. Jako diecezja od kilku lat wspieramy budowę szkoły w Czadzie, gdzie pracuje misjonarz pochodzący z naszej diecezji. Aby nie mnożyć składek, ofiary z piątkowych wieczornych Mszy Świętych (Wielki Post), będą przeznaczone na ten właśnie cel.
 9. Za tydzień niedziela remontowa.
 10. W gablocie wywieszono spis rozmaitych wyjazdów/pielgrzymek organizowanych w naszej Parafii, m.in. wyjazd do Gniezna organizowany przez Rycerzy Kolumba (23 III), do ogrodów Hortulus czy ekstremalna Droga Krzyżowa (w przygotowaniu).
 11. Inne informacje: o spotkaniach związanych z duchowością św. Józefa, katechezach przedślubnych, spotkaniach małżeństw przeżywających trudności, warsztatach mużyki liturgicznej czy wykładzie na zaproszenie Księdza Biskupa.
 12. Do stanu małżeńskiego przygotowują się:

Łukasz Adamczyk (zam. par. św. Mikołaja w Ślesinie) wraz z Martą Marecką (zam. ul. Krzywoustego, par. nasza), zap. II

Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.

 1. Na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy w ubiegłym tygodniu: Elżbietę Kelm z ul. Dąbrowskiego. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…
 2. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego.