Ogłoszenia parafialne

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA 06.10.2019

 1. W poniedziałek w naszej parafii uroczystość patronalna – Matki Bożej Różańcowej. Panią Nakielską uczcimy uroczyście już dzisiaj (niedziela) na Mszy Świętej o godz. 12.00. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tej uroczystości. Nie zmarnujmy szansy zdobycia odpustu. Na Mszy odpustowej poświęcenie różańców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej. Po Mszy św. odpustowej tradycyjnie procesja różańcowa. Z tej racji nie będzie nabożeństwa różańcowego o godz. 17.30.
 2. Dziś dzień imienin ks. Igora. Prośmy Panią Nakielską, by otoczyła Go swoją opieką, a my, życząc jak najlepiej, wesprzyjmy swoją modlitwą. Księże Igorze, Szczęść Boże w naszej parafii!
 3. Nabożeństwa różańcowe po Mszach Świętych o godz. 18.00, (ok. 18.30) z wyjątkiem sobót i niedziel – przed Mszami; dla dzieci (wszystkich) w środę o godz. 17.00. Informujemy, że od zeszłego miesiąca wspólny różaniec odmawiamy w każdą sobotę o godz. 7.30 (z wyjątkiem I. sobót, wtedy w ramach nabożeństwa).
 4. W środę także nowenna do MBNP wraz z katechezą dla dorosłych. Temat najbliższej środowej katechezy: Bóg mówi, człowiek słucha – o liturgii słowa we Mszy Świętej.
 5. W czwartek 10. dzień miesiąca, a więc na Mszach Świętych o godz. 8.00 i 18.00 będziemy przyzywać wstawiennictwa św. Wawrzyńca i modlić się szczególnie za różnorako wspierających naszą parafię. W przyszłą niedzielę przypada 13. dzień miesiąca – uwaga – różaniec po Mszy Świętej o godz. 18.00 połączony z ostatnią w tym roku procesją fatimską. Prosimy o przyniesienie zabezpieczonych przed kapaniem wosku świec. Przyszła niedziela to także Dzień Papieski, a więc wspierać będziemy Dzieło Trzeciego Tysiąclecia.
 6. Wolontariat młodzieżowy zaprasza dzieci na kolejne spotkanie w sobotę (12.10.) o godz. 11.00. Rozpoczęcie w kościele.
 7. Dojrzałych Panów, choć nie tylko emerytów, zwłaszcza byłych ministrantów, chętnych służyć przy ołtarzu zapraszamy na spotkanie w najbliższy poniedziałek (7 października) i o kontakt z księdzem proboszczem.
 8. Przypominamy o dziękczynnym wyjeździe do Częstochowy (diecezjalna pielgrzymka) w rocznicę nawiedzenia kopii Jasnogórskiej Ikony (24/25.10.19). Zapisy i szczegółowe informacje w kościele św. Stanisława.
 9. Wyjazd do Filharmonii Pomorskiej z okazji wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych na „RequiemMozarta 30 października o godz. 17.15. Koszt wyjazdu wraz z biletem wynosi 40 zł. Zapisy w zakrystii lub u ks. Igora.
 10. Na stoliku zostały wyłożone kartki do wymienianek, które można składać zarówno w biurze parafialnym, jak i w zakrystii: jednorazowe do końca października, a roczne do końca listopada.
 11. Ze spraw remontowych: Jak widać, zostały zakończone prace związane z I etapem renowacji polichromii i odnowieniem absydy. Dziękujemy za złożone ofiary. Dziś można jeszcze wesprzeć to dzieło, jak widać warte naszego grosza. Bóg zapłać. Roboty pielęgnacyjne dokoła kościoła, zawieszone ze względu na deszcze, będą jeszcze kontynuowane. Prosimy o poruszanie się w najbliższych miesiącach wyłącznie wybrukowanymi alejkami, także o to by nie wydeptywać innych ścieżek. Do odwołania zostają także zawieszone wszelkie prace porządkowe na objętym rewitalizacją terenie.
 12. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego. W dzisiejszym numerze o ekologii, o małżeństwach niesakramentalnych, o przemocy w szkołach, o toksycznych relacjach, syndromie lękowo-kontraktowym, o wspinaczce na K2, w sferze dobrego smaku o zupie cebulowej, a w dodatku diecezjalnym m.in. o akcji Kromka chleba dla sąsiada (w tym o Caritas przy SP 2 w Nakle).
 13. Zachęcamy także do zapoznania się ze Słowem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Przed Wyborami Parlamentarnymi (2019), który zamieszczony został także na stronie naszej parafii. To zwięzłe, a ważne i treściwe uwagi dotyczące odpowiedzialności katolików za życie społeczne. Zachęcamy do zapoznania się z tym tekstem.
 14. Do stanu małżeńskiego przygotowują się: Bartosz Reimus (zam. os. BOWiD, par. Więcbork) wraz z Natalią Splitt (zam. ul. Dąbrowskiego, par. nasza), zap. II. Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tego małżeństwa, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.
 15. Wszystkich Nowożeńców, którzy w ty mroku ślubowali sobie miłość, także ich świadków, rodziców, rodzinę i znajomych zapraszamy do wspólnej modlitwy dnia 17 listopada (niedziela) na Mszę Świętą o godz. 10.00, na której zostaną też rozdane pamiątki zawarcia małżeństwa.
 16. Zapraszamy młodzież, szczególnie przygotowująca się do bierzmowania, na Uroczyste obchody Dnia Papieskiego w Bydgoszczy. W programie Msza Święta oraz zawody sportowe dla młodzieży oraz koncert. Wyjazd za tydzień w niedzielę, o godzinie 11.45 z parkingu przy kościele. Zapisy w zakrystii i u ks. Igora.
 17. W minionym tygodniu na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy Marka Kuczkowskiego (ul. Kościelna), Kazimierza Stempniewskiego (os. B. Krzywoustego). Zmarł także Ludwik Czernikowski (ul. Dąbrowskiego), jego pogrzeb w pon. o godz. 11.00. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…
 18. Przypominamy, aby zarezerwowane intencje mszalne regulować najpóźniej na 2 tygodnie przed umówionym terminem.

 

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA 29.09.2019

 1. Dziś Uroczystość Świętych Archaniołów. Polecajmy się ich wstawiennictwu, także wsparciu naszych Aniołów Stróżów, których wspomnienie przypada w najbliższą środę. Rodzinie karmelitańskiej przypominamy o wspomnieniu św. Tereski od Dzieciątka Jezus (wtorek); w piątek wspomnienie św. Franciszka, w sobotę św. s. Faustyny Kowalskiej.
 2. Dziś na Mszy Świętej o godz. 12.00 modlitwa w intencji nowo ochrzczonych dzieci, ich rodziców i chrzestnych oraz rozdanie pamiątek chrztu świętego z okresu od 24 czerwca br.
 3. Dziś także w naszej farze występy chórów. Zapraszamy w godz. 15.00 – 18.00. Przy oprawie niektórych z nich będą sprawowane Msze Święte o godz. 10.00 i 18.00.
 4. W tym tygodniu rozpoczynamy miesiąc poświęcony modlitwie różańcowej. Nabożeństwa po Mszach Świętych o godz. 18.00, (ok. 18.30) z wyjątkiem sobót i niedziel – przed Mszami; dla dzieci (wszystkich) w środę o godz. 17.00. Informujemy, że od zeszłego miesiąca wspólny różaniec odmawiamy w każdą sobotę o godz. 7.30 (z wyjątkiem I. sobót, wtedy w ramach nabożeństwa).
 5. W tym tygodniu przypada I środa miesiąca – spotkanie AŻR (o 7.30 różaniec), I czwartek miesiąca – spotkanie SWP (adoracja od 17.00), I piątek miesiąca (spowiedź w godz. 7.00-8.00; 17.00-18.00 (Msza Święta o godz. 7.00 odprawiana jest przy ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa; adoracja Najświętszego Sakramentu w godz. 17.00-18.00, po Mszy Świętej nabożeństwo, wieczór uwielbienia do godz. 20.00, później czuwanie w ciszy zakończone o godz. 21.00 apelem prowadzonym przez młodzież; I sobota miesiąca – od zeszłego miesiąca nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP w pełnej formie. Zachęcamy do wynagradzanie za grzechy popełniane przez lata naszego życia. Matka Boża w Fatimie obiecała: Duszom, które w ten sposób starają się mi wynagradzać obiecuję towarzyszyć w godzinie śmierci z wszystkimi łaskami potrzebnymi do zbawienia. Przyszła niedziela to I niedziela miesiąca – o 7.30 Godzinki ku czci Niepokalanego poczęcia NMP.
 6. W środę Nowenna do MBNP wraz z katechezą dla dorosłych. Temat najbliższej środowej katechezy: Trzeba dziękować, przepraszać i prosić – o obrzędach wstępnych do Mszy Świętej. Od zeszłego miesiąca w I środy miesiąca prosimy o szczególne wstawiennictwo św. Józefa, patrona mężczyzn, mężów, ojców i z tego powodu zapraszamy do modlitwy szczególnie panów.
 7. W najbliższą sobotę, w I. sobotę miesiąca, kapłani nawiedzą chorych. Dbajmy o chorych, nie czekając na ostatni moment. W tę sobotę w kaplicy szpitalnej na Mszy Świętej o godz. 19.00 instalacja witraża MB Częstochowskiej. Zapraszamy na tę uroczystość zwłaszcza służbę zdrowia.
 8. Uroczystość patronalną ku czci Pani Nakielskiej będziemy przeżywać w najbliższą niedzielę (6 października), na Mszy Świętej o godz. 12.00. Modlitwom przewodniczyć będzie pochodzący z Suchar ks. dr Mirosław Jasiński. Na Mszy poświęcenie różańców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej. Po Mszy, jak zwykle, procesja różańcowa.
 9. Przypominamy o dziękczynnym wyjeździe do Częstochowy (diecezjalna pielgrzymka) w rocznicę nawiedzenia kopii Jasnogórskiej Ikony (24/25.10.19). Zapisy i szczegółowe informacje w kościele św. Stanisława.
 10. Wyjazd do Filharmonii Pomorskiej z okazji wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych na „RequiemMozarta 30 października o godz. 17.15. Koszt wyjazdu wraz z biletem wynosi 40 zł. Zapisy w zakrystii lub u ks. Igora.
 11. Katecheza przedmałżeńska z kursem tańca na Osowej Górze w par. pw. św. Maksymiliana Kolbe od 7 października. Więcej informacji na ulotkach na stoliku.
 12. Ze spraw remontowych: Trwają roboty pielęgnacyjne dokoła kościoła. Ze względu na modernizację i rewitalizację tego terenu, prosimy o poruszanie się w najbliższych miesiącach wyłącznie wybrukowanymi alejkami, także o to by nie wydeptywać innych ścieżek. Przypominamy także, że do skarbony zbieramy pieniądze na malowanie absydy kościoła. Prace zaczynamy od jutra. Skarbona będzie wystawiona do przyszłej niedzieli włącznie.
 13. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego. W dzisiejszym numerze (z dodatkiem 5 min. dla Pana Boga) o sensie celibatu, o Kościele w Niemczech, o życiu z niepełnosprawnymi, w strefie dobrego smaku o bryndzy, a w dodatku diecezjalnym o Projekcie Kostka.
 14. Do stanu małżeńskiego przygotowują się: Bartosz Reimus (zam. os. BOWiD, par. Więcbork) wraz z Natalią Splitt (zam. ul. Dąbrowskiego, par. nasza), zap. I. Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tego małżeństwa, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.
 15. Wszystkich Nowożeńców, którzy w ty mroku ślubowali sobie miłość, także ich świadków, rodziców, rodzinę i znajomych zapraszamy do wspólnej modlitwy dnia 17 listopada (niedziela) na Mszę Świętą o godz. 10.00, na której zostaną też rozdane pamiątki zawarcia małżeństwa.
 16. W minionym tygodniu na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy Eugeniusza Owczarczyka (Dźwierszno). Zmarł Marek Kuczkowski (ul. Kościelna), jego pogrzeb w pon. o godz. 12.00. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 1. Przypominamy, aby zarezerwowane intencje mszalne regulować najpóźniej na 2 tygodnie przed umówionym terminem.

 

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 22.09.2019

 1. Zgodnie z kan. 190 KPK dekretem z dnia 13.09.2019 r. Igor Wichrowski został mianowany dekanalnym duszpasterzem młodzieży w Nakle nad Notecią i w całych dekanacie.
 2. Przypominamy, że od września wróciliśmy do zwykłego układu urzędowania kancelarii parafialnej. Kancelaria jest czynna we wtorki i czwartki w godz. 9.00-10.00, 16.00-17.00, w środy w godz. 19.00-20.00. Przypominamy także, że przed południem można załatwiać jedynie sprawy związane z intencjami mszalnymi, natomiast sprawy związane z sakramentem małżeństwa jedynie w środy.
 3. W środę Nowenna do MBNP wraz z katechezą dla dorosłych. Temat najbliższej środowej katechezy: Co stałe a co zmienne we Mszy Świętej – uwagi o strukturze Eucharystii. Przypominamy także o przygotowywaniu intencji na nowennę.
 4. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek jeszcze od godz. 17.00. Wspólna modlitwa Rycerzy Kolumba również w czwartek o godz. 18.00, później spotkanie na plebanii.
 5. Przyszła niedziela to Uroczystość Świętych Archaniołów. Tego dnia w godz. 14.30 – 18.00 w naszej farze będą występować różne chóry. Serdecznie zapraszamy. Przy oprawie niektórych z nich będą sprawowane Msze Święte o godz. 10.00 i 18.00.
 6. Kolejne rozdanie świadectw chrzcielnych w przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godz. 12.00. Serdecznie zapraszamy rodziców, których dzieci zostały ochrzczone po 24 czerwca. Będziemy modlić się za te dzieci, ich rodziców i rodziców chrzestnych.
 7. Grupa Srebrna serdecznie zaprasza na kolejny wieczór uwielbienia, który odbędzie się dzisiaj (niedziela), o godz. 20.15 w kościele św. Stanisława.
 8. Organizujemy także dziękczynny wyjazd do Częstochowy (diecezjalna pielgrzymka) w rocznicę nawiedzenia kopii Jasnogórskiej Ikony. Wyjazd 24. października, czuwanie w kaplicy cudownego obrazu z 24. na 25., powrót 25. października. Zapisy i szczegółowe informacje w kościele św. Stanisława.
 9. Nasza parafia organizuje wyjazd do Filharmonii Pomorskiej z okazji Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Wykonane zostanie jedno z najsławniejszych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta – “Requiem”. Wyjazd odbędzie się 30 października o godz. 17.15. Koszt wyjazdu wraz z biletem wynosi 40 zł. Zapisy w zakrystii lub u Igora. Gorąco zapraszamy do takiej formy pamięci o tych, którzy odeszli.
 10. Katecheza przedmałżeńska z kursem tańca rozpocznie się 7 października w par. pw. św. Maksymiliana Kolbe na Osowej Górze w Bydgoszczy. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji na ulotkach na stoliku.
 11. Uroczystość patronalną będziemy przeżywać w niedzielę 6 października na Mszy Świętej o godz. 12.00. Modlitwom przewodniczyć będzie pochodzący z Suchar ks. dr Mirosław Jasiński.
 12. Dziękujemy za ofiary złożone z racji niedzieli remontowej, które przeznaczone są na wkład własny do renowacji polichromii oraz na remont plebanii. Do skarbony zbieramy pieniądze na malowanie absydy kościoła. Dziękujemy także za ofiary przelane na konto parafii i złożone w kancelarii. Do tej pory zebraliśmy: do skarbony 2535 zł, z innych ofiar 1450. Bóg zapłać! Potrzeba jeszcze ok. 2000 zł. Malowanie absydy planujemy na następny tydzień.
 13. Na pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu (MIVA Polska) zebraliśmy w zeszłym tygodniu 420 zł.
 14. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego. W dzisiejszym numerze bardzo ważny artykuł o koncepcji państwa dla wszystkich – państwa, które nie jest ani wyznaniowe, ani laickie; o o. Pio, o filmach: Piłsudski oraz Dwóch Papieży, a w dodatku diecezjalnym o uroczystościach odpustowych w Kcyni oraz w naszej Olszewce!
 15. W minionym tygodniu na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy Andrzeja Żemło, Alinę Rosiak, Edwarda Chwiłkę (Olszewka) oraz Waldemara Domińskiego (ul. Kilińskiego); odbędzie się także pogrzeb Eugeniusza Owczarczyka (Dźwierszno) w pon. o godz. 12.00. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 1. Przypominamy, aby zarezerwowane intencje mszalne regulować najpóźniej na 2 tygodnie przed umówionym terminem.

 

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA 15.09.2019

 1. Dziś przypada Dzień Środków Masowego Przekazu. Módlmy się, zwłaszcza za Tych, którzy tworzą nasze lokalne gazety, portale. To ważna i odpowiedzialna misja. Przy tej okazji dziękujemy zwłaszcza Radiu Nakło, które już od wielu lat, co niedzielę, umożliwia chorym uczestniczyć w parafialnej Mszy Świętej. Bóg zapłać. Dziś także rozpoczyna się IX Tydzień Wychowania. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich odpowiedzialnych za młode pokolenie.
 2. Przypominamy, że od września wróciliśmy do zwykłego układu urzędowania kancelarii parafialnej. Kancelaria jest czynna we wtorki i czwartki w godz. 9.00-10.00, 16.00-17.00, w środy w godz. 19.00-20.00. Przypominamy także, że przed południem można załatwiać jedynie sprawy związane z intencjami mszalnymi, natomiast sprawy związane z sakramentem małżeństwa jedynie w środy.
 3. Serdecznie dziękujemy wszystkim „Olszewiakom”, także Tym, którzy ich wspierali, za piękne zorganizowanie uroczystości dożynkowych oraz rodzinnego pikniku, również Pielgrzymom. Gośćmi tego dnia byli pracownicy ośrodka Centrum Nowe Życie, zapoznający z naprotechnologią (metoda leczenia niepłodności). Więcej informacji na ulotkach wyłożonych na stoliku. Dziękujemy także wszystkim, którzy wraz z ks. Igorem zorganizowali pielgrzymkę i zanieśli nasze intencje do Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni.
 4. W środę Nowenna do MBNP wraz z katechezą dla dorosłych. Obecny cykl pomóc ma nam lepiej uczestniczyć we Mszy Świętej, pełniej wykorzystać moc Eucharystii. Temat najbliższej środowej katechezy: Msza Święta jako niezwykły dar Boga – o ustanowieniu i istocie Eucharystii. Przypominamy także o przygotowywaniu intencji na nowennę.
 5. Wyjazd do Kina Helios na film pt. Tajemnica Ojca Pio jutro o godzinie 17.30 z parkingu przy kościele.
 6. Wyjazd do Górki Klasztornej w najbliższą środę – uwaga zmiana – o godz. 10.00; są jeszcze wolne miejsca; koszt 20 zł; zapisy u p. Marii Kaźmierczak.
 7. W środę przypada wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Zapraszamy zatem młodzież do modlitwy. Także na Projekt Kostka w Złotowie, który odbędzie się w sobotę, 21 września (festiwal muzyczny dla młodzieży, zakończony koncertem uwielbienia zespołu Exodus 15). Wyjazd o godzinie 8.00. Koszt 20 zł. Zapisy w zakrystii i u ks. Igora.
 8. Dominik zaprasza młodzież z wolontariatu oraz dzieci w sobotę na godz. 11.00.
 9. Organizujemy także dziękczynny wyjazd do Częstochowy (diecezjalna pielgrzymka) w rocznicę nawiedzenia kopii Jasnogórskiej Ikony. Wyjazd 24. października, czuwanie w kaplicy cudownego obrazu z 24. na 25., powrót 25. października. Zapisy i szczegółowe informacje w kościele św. Stanisława.
 10. Grupa Srebrna serdecznie zaprasza na kolejny wieczór uwielbienia, który odbędzie się w przyszłą niedzielę, o godzinie 20.15 w kościele św. Stanisława.
 11. Dziękuję Paniom, które w minionym tygodniu sprzątały kościół.
 12. Dziś 3. niedziela miesiąca, dziękujemy za ofiary. Do puszek zbieramy ofiary na pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu (MIVA Polska).
 13. Z prawej strony kościoła została wyłożona skarbona, do której można wrzucać ofiary na malowanie absydy naszej świątyni.
 14. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego. W dzisiejszym numerze: rozmowa z Wandą Błeńską, zwaną Matką Trędowatych, o edukacji domowej, o wychowaniu dzieci w sferze seksualności, o 17. września 1939 r., a w dodatku diecezjalnym o poświęceniu katedralnego ołtarza i organów oraz o posłudze ks. Dariusza Białkowskiego, nakielanina, w Turcji.
 15. Do stanu małżeńskiego przygotowują się: Michał Grzegorz Kujawa (zam. Piła, al. Wojska Polskiego) wraz z Angeliką Marią Szroeder (zam. ul. Powst. Wlk., par. nasza), zap. II.Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tego małżeństwa, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.
 16. W minionym tygodniu na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy Jerzego Obałka (ul. Parkowa), Teresę Bonin (ul. Dąbrowskiego) oraz Halinę Baczyńską (ul. Dąbrowskiego); zmarł także Andrzej Żemło (Olsztyn) pog. we wtorek, godz. 14.00, Alina Rosiak (ul. Półwiejska), pog. we wtorek, godz. 12.00. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 1. Przypominamy, aby zarezerwowane intencje mszalne regulować najpóźniej na 2 tygodnie przed umówionym terminem.

 

 

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 08.09.2019

 1. Dziś przypada Uroczystość Narodzenia NMP. W Diecezji Bydgoskiej to uroczystość patronalna, w której czcimy Maryję jako Matkę Pięknej Miłości, a w Olszewce jako Matkę Bożę Siewną. Wyjście spod fary o godz. 12.00, Msza Święta w Olszewce o godz. 13.00. Zapraszamy całe rodziny!!! Będzie to dziękczynienie za zbiory oraz szczególna modlitwa w intencji rodzin i małżeństw, w tym oczekujących potomstwa i proszących o nie. Po Mszy Świętej indywidualne błogosławieństwo – zwłaszcza małżeństw, rodzin oraz mini-piknik z możliwością zaopatrzenia się w ciasto na niedzielne popołudnie. Możliwość powrotu autobusem o godz. 15.30.
 2. Dziś nawiedza nas ikona Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Niech będzie to okazja nie tylko do wsparcia modlitewnego naszych braci i sióstr, ale również do refleksji, czy i my w różnych sytuacjach bylibyśmy gotowi do dania świadectwa wiary. Pożegnanie obrazu Matki Bożej po Mszy Świętej o godz. 12.00.
 3. Przypominamy, że od września wróciliśmy do zwykłego układu niedzielnych Mszy Świętych. Godziny urzędowania kancelarii parafialnej w tym tygodniu także wg zwykłego porządku.
 4. Wznowiliśmy także katechezy dla dorosłych. Obecny cykl będzie poświęcony Eucharystii, byśmy z większym zrozumieniem uczestniczyli we Mszy Świętej. Temat najbliższej środowej katechezy: Różne rozumienia Mszy Świętej.
 5. We wtorek (10.09) będziemy czcili św. Wawrzyńca, w piątek NMP z Fatimy (13.09). Od tego miesiąca każdego 10. dnia miesiąca po Mszach Świętych będziemy polecali się w litanii patronowi, zwłaszcza sprawy naszej parafii, także tych, którzy na różne sposoby ją wspierają.
 6. Rodziców dzieci klas III zapraszamy na spotkanie dotyczące I Komunii Świętej dnia 15. września (niedziela) o godz. 12.00.
 7. Serdecznie zapraszamy na Pieszą Pielgrzymkę do Kcyni, która wyruszy z naszej świątyni 14 września 2019 roku, o godzinie 6.30 i zakończy się Eucharystią w Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni o godzinie 12.00. Zapisy po każdej Mszy Świętej w zakrystii i u ks. Igora. Koszt 25 zł (ubezpieczenie, autobusy, coś na ząb).
 8. Wyjazd do Górki Klasztornej września o godz. 9.00; koszt 20 zł; zapisy u p. Marii Kaźmierczak.
 9. Organizujemy także dziękczynny wyjazd do Częstochowy (diecezjalna pielgrzymka) w rocznicę nawiedzenia kopii Jasnogórskiej Ikony. Wyjazd 24. października, czuwanie w kaplicy cudownego obrazu z 24. na 25., powrót 25. października. Zapisy i szczegółowe informacje w kościele św. Stanisława.
 10. Organizujemy również wyjazd do Kina Helios na film pt. Tajemnica Ojca Pio. Wyjazd września (poniedziałek) o godzinie 17.30 z parkingu przy kościele. Zapisy w zakrystii i u ks. Igora. Koszt ok. 25 zł.
 11. Spotkanie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania (7 i 8 klasy szkoły podstawowej i 1 klasy szkoły średniej) odbędzie się w środę o godz. 19.00 w kościele.
 12. Serdecznie zapraszamy młodzież na Projekt Kostka w Złotowie, który odbędzie się w sobotę, 21 września. Wyjazd o godzinie 8.00. Jest to festiwal muzyczny dla młodzieży, który zakończony będzie koncertem uwielbienia zespołu Exodus 15. Serdecznie zapraszamy. Koszt 20 zł. Zapisy w zakrystii i u ks. Igora.
 13. Dziękujemy Paniom, które w minionym tygodniu pomagały w sprzątaniu kościoła, a Panom, zwłaszcza Rycerzom Kolumba za pracę przy alejkach. Chętne Panie do pomocy w sprzątaniu kościoła zapraszamy także w tym tygodniu, w piątek (w godz. 18.30-20.00)
 14. Z prawej strony kościoła została wyłożona skarbona, do której można wrzucać ofiary na malowanie absydy naszej świątyni.
 15. W przyszłym tygodniu będziemy zbierać do puszek ofiary na pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu. (MIVA Polska)
 16. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego.
 17. Do stanu małżeńskiego przygotowują się: Marcin Mizgorski (zam. Lubaszcz, par. nasza) wraz z Moniką Pawłowską (zam. ul. Gimnazjalnej, par. nasza), zap. II; Michał Grzegorz Kujawa (zam. w Pile, al. Wojska Polskiego) wraz z Angeliką Marią Szroeder (zam. ul. Powst. Wlk., par. nasza), zap. I. Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.
 18. W minionym tygodniu na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy Krystyna Bartosik (Olszewka), Janinę Mreła (Pl. Konopnickiej), Ewa Rybarczyk (ul. Powstańców Wlk.), Jolantę Zych (os. Krzywoustego), Jadwigę Sarosiek (ul. Parkowej), Bernadetę Żydek (ul. Staszica), Cecylię Sikorską-Polańską (); zmarł także pan Obałek (ul. Parkowa, pog. w pon. o godz. 11.00) także W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 1. Studia teologiczne w PIKCH w Bydgoszczy: magisterskie zaoczne Studia teologiczne, 2-letnie podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne, roczne podyplomowe studia katechezy przedszkolnej. Więcej informacji na stronie: www.bydgoskateologia.pl.
 2. Przypominamy, aby zarezerwowane intencje mszalne regulować najpóźniej na 2 tygodnie przed umówionym terminem.

 

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA 01.09.2019

 1. Od dziś powracamy do zwykłego układu niedzielnych Mszy Świętych i zwykłego urzędowania kancelarii parafialnej. Ze względu na otwarcie kalendarza z intencjami na A.D. 2020 kancelaria parafialna będzie otwarta nadto od wtorku do piątku w godz. 9.00-11.00.
 2. Msza Święta rozpoczynająca Rok Szkolny 2019/2020 dla SP 4 dziś (niedziela) o godz. 12.00, dla SP w Olszewce w poniedziałek o godz. 8.00 (Olszewka), dla szkół średnich w poniedziałek o godz. 8.00 (u św.  Wawrzyńca).
 3. Także w tę środę na Mszy Świętej o godz. 18.00 będziemy się modlić o deszcz, w intencji rolników i tegorocznych plonów. Zapraszam zwłaszcza rolników i działkowiczów. W minioną środową noc – biorąc pod uwagę liczbę proszących o deszcz – Pan Bóg okazał się dla nas nader miłosierny…
 4. Wznawiamy środowe katechezy dla dorosłych. Obecny cykl będzie poświęcony Eucharystii. Temat najbliższej katechezy: Eucharystia – co to takiego? Za tydzień poinformuję o innych propozycjach, m.in. biblijnej i filozoficznej.
 5. W tym tygodniu przypada I środa miesiąca – spotkanie AŻR, I czwartek miesiąca – spotkanie SWP (adoracja od 17.00), I piątek miesiąca (spowiedź w godz. 7.00-8.00; 17.00-18.00; adoracja Najświętszego Sakramentu w godz. 17.00-18.00, po Mszy Świętej nabożeństwo, wieczór uwielbienia do godz. 20.00, później czuwanie w ciszy zakończone o godz. 21.00 apelem prowadzonym przez młodzież. Przypominamy, że pierwszopiątkowa Msza Święta o godz. 7.00 odprawiana jest przy ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 6. Od września rozbudowujemy także nabożeństwo pierwszosobotnie – Nabożeństwo do Niepokalanego serca NMP, o które prosiła Pani Fatimska – z częścią różańca oraz z 15. min. rozważaniem tajemnicy różańcowej (całość ok. 45 min.). W ostatnich miesiącach docierały do nas wiadomości o różnych profanacjach. Przede wszystkim trzeba nam jednak wynagradzać za swoje grzechy – im jesteśmy starsi, tym więcej jest spraw, za które trzeba wynagradzać i prosić Boga, by przemieniał konsekwencje naszych złych czynów. Serdecznie zapraszam. Matka Boża obiecała: Duszom, które w ten sposób starają się mi wynagradzać obiecuję towarzyszyć w godzinie śmierci z wszystkimi łaskami potrzebnymi do zbawienia.
 7. W najbliższą sobotę, w I. sobotę miesiąca, kapłani nawiedzą chorych. Z tej okazji można w zakrystii lub w biurze parafialnym zgłosić nowych chorych do objęcia ich sakramentalną opieką. Dbajmy o chorych, nie czekając na ostatni moment.
 8. W sobotę na wieczornej Mszy Świętej wprowadzenie do kościoła obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, który nawiedza parafie, w których działają Rycerze Kolumba. Rycerze zapraszają do wspólnej modlitwy do apelu. Niech będzie to okazja nie tylko do wsparcia modlitewnego naszych braci i sióstr, ale również do refleksji, czy i my w różnych sytuacjach, bylibyśmy gotowi do dania świadectwa wiary. Pożegnanie obrazu Matki Bożej w niedzielę, po Mszy Świętej o godz. 12.00.
 9. Przypominamy, że za tydzień w niedzielę przypada Uroczystość Matki Bożej Siewnej. W związku z tym organizujemy pieszą pielgrzymkę do Matki Bożej i tej przepięknej części naszej parafii. Będzie to dziękczynienie za zbiory oraz szczególna modlitwa w intencji rodzin i małżeństw, w tym oczekujących potomstwa i proszących o nie. Po Mszy Świętej indywidualne błogosławieństwo – zwłaszcza małżeństw, rodzin oraz mini-piknik z możliwością zaopatrzenia się w ciasto na niedzielne popołudnie. Wyjście spod fary o godz. 12.00, Msza Święta w Olszewce o godz. 13.00. Zapraszamy całe rodziny!!! Uroczystości będzie przewodniczył Diecezjalny Duszpasterz Rodzin Arkadiusz Muzolf. Będzie możliwość powrotu autobusem o godz. 15.30.
 10. Serdecznie zapraszamy na Pieszą Pielgrzymkę do Kcyni, która wyruszy z naszej świątyni 14 września 2019 roku, o godzinie 6.30 i zakończy się Eucharystią w Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni o godzinie 12.00. Zapisy po każdej Mszy Świętej w zakrystii i u ks. Igora. Koszt 25 zł (ubezpieczenie, autobusy, coś na ząb).
 11. Organizujemy wyjazd do Kina Helios na film pt. Tajemnica Ojca Pio. Wyjazd września (poniedziałek) o godzinie 17.30 z parkingu przy kościele. Zapisy w zakrystii i u ks. Igora. Koszt ok. 25 zł.
 12. Spotkanie dla rodziców młodzieży przygotowującej się do bierzmowania (klasy 7 i 8 Szkoły Podstawowej oraz 1 klasy Szkół Średnich) odbędzie się w środę, 4 września, o godz. 19.00 w kościele.
 13. Zbiórka ministrantów i wszystkich chętnych chłopców, chcących służyć przy ołtarzu, odbędzie się w poniedziałek, 2 września o godz. 16.00 w kościele.
 14. Zbiórka lektorów i wszystkich chcących zostać lektorami, zapraszamy na zbiórkę w poniedziałek, 2 września o godz. 17.00 w kościele.
 15. W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej poświęciliśmy figurę Matki Bożej. Tym, którzy dotarli na cmentarz, dziękujemy za obecność, za wspólną modlitwę, zwłaszcza wszystkim ofiarodawcom i wykonawcom.
 16. W minionym tygodniu Pani Konserwator wyraziła zgodę na pomalowanie fragmentów ścian znajdujących się w bliskości odnowionych polichromii. Realizacja tego przedsięwzięcia zależy od naszej woli i od zebranych środków. W kościele zostaje wystawiona skarbona, do której można wrzucać ofiary na tę nieplanowaną, choć, jak się wydaje, wartą grosza inwestycję.
 17. Dziękujemy Paniom, które w minionym tygodniu pomagały w sprzątaniu kościoła. Chętne Panie do pomocy w sprzątaniu kościoła zapraszamy także w tym tygodniu, w piątek (w godz. 18.30-20.00), a Panów w sobotę (8.00-14.00).
 18. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego. W dzisiejszym numerze m.in. o siostrach zakonnych jako katechetkach do zadań specjalnych, o 80. rocz. wyb. II wojny światowej, o starości czy o św. Bakhicie – przyjaciółce wykluczonych.
 19. Do stanu małżeńskiego przygotowują się: Marcin Mizgorski (zam. Lubaszcz, par. nasza) wraz z Moniką Pawłowską (zam. ul. Gimnazjalnej, par. nasza), zap. I; Michał Świtalski (zam. ul. Półwiejskiej, par. nasza) wraz z Dominiką Makowską (zam. ul. Chrobrego w Sadkach). Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tego małżeństwa, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.
 20. W minionym tygodniu na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy Wacława Chyłę (ul. Staszica), Grzegorza Nowaka (Pl. Zamkowy), Marka Fohs (ul. Młyńska); zmarli także: Krystyna Bartosik (Olszewka, pogrzeb w pon. o godz. 14.00), Janina Mreła (Pl. Konopnickiej, pogrzeb we wtorek o godz. 14.00), Ewa Rybarczyk (ul. Powstańców Wlk., pogrzeb we wtorek o godz. 10.00). W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 1. Studia teologiczne w PIKCH w Bydgoszczy: magisterskie zaoczne Studia teologiczne, 2-letnie podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne, roczne podyplomowe studia katechezy przedszkolnej. Więcej informacji na stronie: www.bydgoskateologia.pl.
 2. Przypominamy, aby zarezerwowane intencje mszalne regulować najpóźniej na 2 tygodnie przed umówionym terminem.