Ogłoszenia parafialne

V NIEDZIELA WIELKANOCNA (19.05.2019)

 1. Dziś dzień Pierwszej Komunii Świętej. Od poniedziałku do soboty przeżywać będziemy Biały Tydzień (Msza Święta o godz. 18.00 wraz z nabożeństwem, w sobotę jedynie nabożeństwo o godz. 20.00). Poniedziałek będzie dniem pamiątkowych fotografii. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w nabożeństwach majowych.
 2. XXV Piesza Pielgrzymka do Górki Klasztornej odbędzie się już w najbliższą sobotę, dnia 25 maja. Wyjście o godz. 6.30, koszt 17 zł. (ubezp. i autokar). Uwaga!!! Ze względu na formalności prosimy, aby zapisów dokonać do czwartku 23 maja (po wieczornej Mszy Świętej). Więcej informacji u ks. Roberta. Zapisy w zakrystii.
 3. W najbliższą niedzielę, 26 maja, przypada Dzień Matki. Przy tej okazji będzie możliwość zaopatrzenia się w porcje ciasta. Ofiary będą przeznaczone na hospicjum w Olszewce oraz na czerwcowy wyjazd ministrantów.
 4. Adoracja Najświętszego Sakramentu jak zwykle w czwartek i niedzielę. Temat środowej katechezy dla dorosłych: Nowenna – co to za rodzaj modlitwy?
 5. Ze względu na zbliżające się Święto Dziękczynienia od 24 maja (piątek) włączymy się w ogólnopolską Nowennę do Opatrzności Bożej. Odmawiać ją będziemy po porannych Mszach Świętych (w niedzielę po sumie).
 6. Rocznice przyjęcia I Komunii Świętej: w Olszewce 26 maja na Mszy Świętej o godz. 9.30, w Nakle 9 czerwca na Mszy Świętej o godz. 12.00.
 7. Przypominamy także o wyjeździe Kobiet do Szymanowa (rekreacyjno-formacyjnym) w dniach 15/16.06.19 (sobota-niedziela). W programie oprócz skupienia w Sanktuarium Pani Jazłowieckiej, także Niepokalanów i Żelazowa Wola. Szczegóły będą podane w późniejszym terminie. Zapisy w zakrystii do końca maja.
 8. Wczoraj rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie” dla uczczenia stulecia urodzin Karola Wojtyły. Jej celem jest zbudowanie duchowego pomnika z serc i umysłów Polaków poprzez różnorodne inicjatywy modlitewne i charytatywne, artystyczne, edukacyjne i wychowawcze. Gorąco zachęcamy do włączenia się w ten projekt, np. przez podjęcie dodatkowych praktyk związanych z modlitwą, postem, jałmużną, przez organizowanie nabożeństw, zaangażowanie w pomoc dla potrzebujących itp. Szczegółowe informacje na plakacie i na stronie darna100.pf.
 9. Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Bydgoskiej organizuje wyjazd na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli na Jasną Górę w dniach 1-2 lipca; także na spotkanie formacyjne w ZSK Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy dnia 3 czerwca na godz. 18.00.
 10. Trzecie Męskie Oblężenie Jasnej Góry – pielgrzymka i dzień skupienia dla mężczyzn –odbędzie się 22 czerwca br.
 11. Krzysztof Klóska zaprasza natomiast na XV Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. Więcej informacji w gablocie i na stronie www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl.
 12. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zachęca do zwiedzenia wystawy pt. Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL poświęconej roli Kościoła w walce o zachowanie swobód obywatelskich i wolności wyznania.
 13. Ofiary składane na tacę w kolejne piątki Wielkiego Postu przeznaczyliśmy na wsparcie budowy szkoły w Czadzie, gdzie pracuje misjonarz pochodzący z naszej Diecezji – ks. Jakub Szałek. Zebraliśmy na ten cel 1250 zł.
 14. Dziś trzecia niedziela miesiąca, tzw. niedziela remontowa, dziękujemy za złożone ofiary, które przeznaczamy tak na remont dachu na plebanii, jak i na tzw. wkład własny do dotacji na renowację polichromii w kościele.
 15. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego. W tym numerze o Jeanie Vanier i jego dziele pomocy wykluczonym, o ciężkim życiu seniora, o nowalijkach na talerzu czy o Sanktuarium św. Huberta, którego kustoszem jest ks. kan. Jarosław Kubiak.
 16. Do stanu małżeńskiego przygotowują się:

Kamil Płotka (zam. Pl. Zamkowy, par. nasza) wraz z Martą Balcerzak (ul. Dąbrowskiego, par. nasza), zap. II.

             Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.

 1. Na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy w minionym tygodniu: Lucynę Krawczyk (os. K. Wielkiego), Stefanię Stalińską (os. B. Krzywoustego) oraz Helenę Grolewską (ul. Podgórnej). Zmarł także Franciszek Hoppe (Olszewka). Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 10.00. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

 

٭٭٭

 

 1. Dekalog Kierowcy – MIVA Polska:

 

1.    Nie będziesz egoistą na drodze.

2.    Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.

3.    Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.

4.    Szanuj pieszych.

5.    Nie zabijaj – bądź trzeźwy.

6.    Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.

7.    Nie bądź brawurowy w prędkości.

8.    Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.

9.    Pomagaj potrzebującym na drodze.

10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

 

W Polsce w roku 2018 zginęło na drogach 2843 osób!!!

 

 1. Ksiądz Biskup zaprasza na wykład Zofii Konaszkiewicz pod tytułem: Człowiek w poszukiwaniu sensu – wokół logoterapii Victora Frankla do auli Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy (ul. Grodzka 18; 21.05 br., godz. 19.00).
 2. Sakrament chrztu świętego od miesiąca maja będzie udzielany w dwu terminach: w II i IV niedzielę miesiąca (jak dotąd), z tą modyfikacją, że w II niedzielę na Mszy Świętej o godz. 10.00, w IV po Mszy Świętej o godz. 12.00. Rodziców pragnących ochrzcić swoje dzieci, bardzo prosimy o dostosowanie innych uzgodnień do powyższych terminów.
 3. Z początkiem tego roku weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich. Dzięki wprowadzonym zmianom z darmowej porady prawnej może skorzystać każdy. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty i gminy.
 4. IPN informuje, że w dn. 01.01.2019 weszła w życie Ustawa o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, zgodnie z którą chce się otoczyć opieką groby weteranów, dokonać ich ewidencji, udzielić dotacji celowych i świadczeń pieniężnych na pokrycie kosztów związanych z budową, utrzymaniem oraz remontem tych obiektów. Chodzi tu o mogiły walczących o odzyskanie niepodległości Polski lub w obronie niepodległości i granic suwerennej RP, biorących udział w wojnach, działaniach zbrojnych i niepodległościowych oraz powstaniach narodowych w okresie 1768-1963, a także o groby funkcjonariuszy cywilnych władz powstań narodowych, administracji podziemnego Państwa Polskiego w okresie wojny 1939-1945, członków władz i Rządu RP na uchodźctwie w latach 1939-1990, podziemnych niepodległościowych organizacji cywilnych w latach 1945-1956. Adres: groby-weterani@ipn.gov.pl; tel. 22 – 581 89 66.
 5. Wzrasta procent małżeństw przeżywających poważne kryzysy. Jedną z propozycji pomocy są spotkania wspólnoty SYCHAR, która gromadzi się w każdą drugą niedzielę miesiąca w parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy: o godz. 15.00 Msza Święta, po niej spotkanie.
 6. Rektor WSD DB zwraca się z prośbą o pomoc w zgromadzeniu pamiątek związanych z męczennikami II wojny światowej, także późniejszymi świadkami wiary. Kto posiada i chciałby przekazać dokumenty, listy, zdjęcia, odznaczenia, spisane relacje świadków, dotyczące jakiegoś męczennika, proszony jest o kontakt z seminarium. Pełna treść apelu w gablocie.
 7. Przypominamy, aby zarezerwowane intencje mszalne regulować najpóźniej na 2 tygodnie przed umówionym terminem.