Parafia pw. św. Wawrzyńca
Nakło nad Notecią

Mikołaj potrzebuje naszej pomocy - zostań dawcą szpiku!

Sobota, 22 Kwiecień 2023 r.

Mikołaj potrzebuje naszej pomocy - zostań dawcą szpiku!


Daj nadzieję! Uratuj życie!

Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku

dla Mikołaja Szyszło z miejscowości Anieliny!

 

Mikołaj kilka dni temu obchodził 15 urodziny. Spędził je z mamą w miejscu, w którym od ponad dwóch miesięcy toczy się Jego życie – na oddziale Onkologii dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy. W lutym zdiagnozowano u Niego ostrą białaczkę limfoblastyczną typu T. Choroba mutowała i dziś już wiadomo, że do wyzdrowienia niezbędne jest Mu przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Chcesz zrobić Mikołajowi urodzinowy prezent? Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku – daj nadzieję, uratuj życie!

 

Mimo przeciwności, Mikołaj nie traci swojego uśmiechu.

Każdy z nas na pewno zna uczucie oczekiwania na dzień urodzin. Czekamy na życzenia, na kontakt od bliskich i dalczych znajomych. Czasem wyczekujemy wymarzonego prezentu
i pyszczego tortu. 15-te urodziny Mikołaja były inne niż wszystkie dotychczas. Przede wszystkim dlatego, że spędził je daleko od swoich najbliższych, była tylko mama. Nie było chucznego przyjęcia w domu. Wszystko zadziało się w szpitalnym pokoju, w którym Mikołaj spędza ostatnio najwięcej czasu. Z życzeniami i podarunkami przyszli koledzy i koleżanki
z oddziału. Był też tort i dużo śmiechu.

„Dziś chciałbym podzielić się z Wami szczególnym postem. Mój młodszy brat Mikołaj obchodzi dzisiaj swoje 15. urodziny. Chociaż nie jest to łatwy czas dla naszej rodziny, chciałbym podzielić się z Wami nie tylko naszymi obawami, ale przede wszystkim życzeniami urodzinowymi dla Mikołaja, który jest prawdziwym bohaterem. Pomimo przeciwności, Mikołaj nie traci swojego uśmiechu i pozytywnego podejścia do życia.

Mikołaju, z okazji Twoich 15. urodzin, chcę Ci życzyć wszystkiego najlepszego! Niech Twój urodzinowy dzień będzie pełen radości, uśmiechu i miłości. Niech Twoje marzenia spełniają się, a Twoja siła i wytrwałość nigdy Cię nie opuszczają. Jesteś prawdziwym bohaterem, Mikołaju, i jesteśmy ogromnie dumni z Ciebie.”tak w mediach społecznościowych napisał Adrian, starszy brat Mikołaja.

 

Diagnoza, która zmieniła rytm życia.

Pod koniec zeszłego roku Mikołaj złapał infekcję. Przeziębienie nie ustawało jeszcze
w styczniu i w lutym. Szczegółowe badania krwi dały zaskakującą diagnozę i zminiły rytm życia całej rodziny chłopca. Zdiagnozowano u Niego ostrą białaczkę limfoblastyczną typu T. Choroba mutowała i dziś już wiadomo, że do wyzdrowienia niezbędne jest Mu przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

„Mikołaj od ponad dwóch miesięcy praktycznie nie wychodzi ze szitala. Chemioterapie, badania, leczenie. Tak teraz wygląda nasz każdy dzień. Mikołaj jest w tym wszystkim bardzo dzielny i jesteśmy z Niego bardzo dumni.” – opowiada Julita, mama Mikołaja.  

 

Zrób prezentu urodzinowy Mikołajowi – daj nadzieję, uratuj życie! Zostań Dawcą!

Bliscy chłopca połączyli siły i postanowili działać. Organizują punkty rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Chcą tym samym dać Mikołajowi i innym Pacjentom szansę na wyzdrowienie i powrót do normalności.

„Zapraszamy do punktów rejestracyjnych każdą pełnoletnią osobę, która chce zostać potencjalnym Dawcą szpiku. Rejestracja w bazie to nie tylko piękny prezent urodzinowy dla mojego syna. To także nadzieja na powrót do zdrowia dla Niego i innych osób chorujących na nowotwory krwi.” – dodaje Julita.

 

Rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku jest prosta, szybka i bezpłatna.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, która jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Rejestracja w ogólnodostępnym punkcie rejestracyjnym jest prosta, szybka i bezpłatna.

„Każdy chętny powinie przyjść do punktu rejestracyjnego i dokonać rejestracji. Na miejscu należy odpowiedzieć na kilka pytań, wypełnić formularz danych kontaktowych i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Rejestracja jest formą deklaracji
i okazania gotowości do pomocy pacjentowi, którego jesteśmy „bliźniakiem genetycznym”.
W rejestracji pomogą Wolontariusze. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy może zostać dawcą, powinien przyjść do punktu i z nimi porozmawiać. Zapraszamy.”
– wyjaśnia Anna Dorsz
z Fundacji DKMS.

 

Punkty rejestracyjne:

22 kwietnia 2023 roku, sobota

od godz. 11:00

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego – Dolina Sokołów

Tor crossowy Paterek koło Nakła nad Notecią

 

23 kwietnia 2023 r., niedziela

godz. 07:00 – 13:00

Kościół p.w. św. Stanisława

ul. Ks. Piotra Skargi 6, Nakło nad Notecią

 

23 kwietnia 2023 r., niedziela

godz. 08:30 – 13:30

Kościół p.w. św. Wawrzyńca

ul. Kościelna 6, Nakło nad Notecią

 

 

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba:

  • między 18 a 55 rokiem życia,
  • w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
  • świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

 

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:

  • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
  • pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

 

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 874 000 osób (marzec 2023), spośród których już ponad 11 500 osób (marzec 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i Uroczystości:

Sobota:

18.00

 

Niedziela:

8.00

9.30 (w Olszewce)

10.00 (Suma)

12.00 (z udziałem dzieci)

13.00 (w kaplicy w DPS)

18.00

 

Dni powszednie:

8.00, 17.30 i 18.00.

 

W sobotę:

8.00, 18.00.

 

W czasie wakacji:

w tygodniu: 8.00, 18.00.

w niedzielę: 7.30, 9.30 (Olszewka),

10.00, 12.00, 13.00 (DPS), 19.00

 

Święta zniesione:

8.00, 10.00, 18.00.

 

I piątek miesiąca:

dodatkowo o 7.00

Spowiedź

20 min przed każdą Mszą św.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Czwartek

15.00-17.25

 

Niedziela

17.30 - 17.55

 

I piątek miesiąca

17.00-17.55

18.30-20.00